WOJNY, KTÓRYCH NIE PRZEŻYŁAM

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

tekst: AGNIESZKA JAKIMIAK, WERONIKA SZCZAWIŃSKA
reżyseria: WERONIKA SZCZAWIŃSKA
dramaturgia: AGNIESZKA JAKIMIAK
scenografia i kostiumy: DANIEL MALONE
muzyka: KRZYSZTOF KALISKI
ruch: AGATA MASZKIEWICZ
reżyseria światła: ROBERT ŁOSICKI
realizacja dźwięku: ŁUKASZ MACIEJ SZYMBORSKI

premiera: 23 września 2015

występują: MARTA MALIKOWSKA, MACIEJ PESTA, SONIA ROSZCZUK, JAN SOBOLEWSKI, MAŁGORZATA TROFIMIUK, PIOTR WAWER JR.

Czym jest wojna w czasach, kiedy obraz wojny został zastąpiony przez wojnę na obrazy? „Wojny, których nie przeżyłam” to spektakl, który eksploruje niewygodne i wstydliwe doświadczenie naszej współczesności – doświadczenie właściwe podglądaczom historii (którymi w zasadzie wszyscy jesteśmy), typowe dla obserwatorów obcych wojen, rzucających swoje ciekawskie spojrzenia z bezpiecznego terytorium, na którym wojna jest wciąż tylko słowem, cudzym wspomnieniem, niebezpieczną fantazją. Fantazją niezwykle kuszącą – bo dającą prawo do zawłaszczenia nie swoich przeżyć, obsadzenia siebie w dowolnie wybranej roli, wyprodukowania emocjonalnych wstrząsów bez poniesienia realnych konsekwencji. Od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy wojna stała się widmem, które nawiedza polski teatr, prowokując pytania o etyczną odpowiedzialność sztuki, jej sprawczość, zdolność do ekspresji współczesnych lęków. „Wojny, których nie przeżyłam” podejmują ten problem z innej perspektywy, stawiając w centrum artystycznych działań fenomen niebezpośrednich doświadczeń – doświadczania wojen poprzez serie medialnych obrazów i artystycznych przetworzeń. Spektakl powołuje do życia Instytut, w którym sześcioro badaczy i świadków drobiazgowo analizuje – poprzez słowo, ruch i dźwięk – zjawisko funkcjonowania w świecie, w którym wojna staje się przyczynkiem do badania ekstremalnych emocji, rozgrywania egotycznych scenariuszy i niestosownych manipulacji. Jak wygląda wojna, której się nie przeżyło? Jak doświadcza się wojny, której się nie przeżyło?

(…) okrutnie dowcipny spektakl o tym, jak media banalizują doświadczenie terroru i bardziej kreują mity, niż rzeczywiście (Gazeta Wyborcza)

demaskują manipulacje mediów, artystów i polityczną propagandę w sieci. (Gazeta Wyborcza)

fot. Monika Stolarska

więcej informacji o spektaklu na stronie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

czas trwania: 1 godzina 30 minut bez przerwy

______________________________________________________________________________

26 maja 2016, czwartek | godz. 19.00
Scena YMCA, ul. Żeromskiego 26, Gdynia

______________________________________________________________________________

bilety w cenie:
bilet normalny: 45 złotych
bilet ulgowy: 35 złotych

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska