ARCHIWUM

1. R@Port

plakat 1 r@port

Zaczynaliśmy w 2006 roku.
Wówczas zwycięzcą został spektakl MADE IN POLAND Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z brawurową kreacją Eryka Lubosa. Widzowie dosłownie wisieli na ławkach i rusztowaniach hali przy ulicy Polskiej, gdzie prezentowany był spektakl.

2. R@Port

plakat 2 r@port

2007 rok
Główną nagrodę Festiwalu otrzymał BÓG NIŻYŃSKI autorstwa i w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury, po raz pierwszy dokonało podziału nagrody, przyznając pozostałe dwa, równorzędne laury dla przedstawień OSOBISTY JEZUS Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora zrealizowanego w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz głośnemu przedstawieniu BOMBA autorstwa i w reżyserii Macieja Kowalewskiego.

3. R@Port

plakat 3 r@port

2008 rok

Jury przyznało Nagrodę Główną Festiwalu przedstawienia ŻYD autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla twórców przedstawienia WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA według Włodzimierza Pawluczuka w adaptacji i reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz przedstawieniu 1612 autorstwa Jeleny Greminy, Krzysztofa Kopki, Maksima Kuroczkina i Jewgienija Kazaczkowa w reżyserii Michaiła Ugarowa, Krzysztofa Kopki i Rusłana Malikowa w wykonaniu teatrów: Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona z Wrocławia oraz Teatru doc. z Moskwy. [foty]

Po raz pierwszy przyznano także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, której laureatką została Magda Fertacz za tekst TRASH STORY

4. R@Port

Rysunek1

2009 rok

Nagrodę Główną Festiwalu otrzymał spektakl WSZYSTKIE RODZAJE ŚMIERCI Artura Pałygi na podstawie SIDDHARTY Hermana Hessego w reżyserii i opracowaniu muzycznym Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Zaś dwa równorzędne wyróżnienia: przedstawienie WALIZKA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz FOTOGRAFIE na podstawie opowiadań Janusza Andermana w reżyserii Pawła Kamzy z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Dodatkową nagrodę otrzymali twórcy przedstawienia SZAJBA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Decyzje Jury i podział nagrody wzbudziły wiele kontrowersji i spowodowały ostateczny zapis o niepodzielności nagrody.

5. R@Port

plakat 5 r@port

2010 rok

Po raz pierwszy zwyciężył duet teatralny Paweł Demirski, Monika Strzępka. Główną Nagrodę otrzymało ich przedstawienie pt. NIECH ŻYJE WOJNA!!! z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

6. R@Port

plakat 6 r@port

2011 rok

Jury postanowiło przyznać Główną Nagrodę Teatrowi IMKA z Warszawy za spektakl GENERAŁ Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

7. R@Port

plakat 7 r@port patryk kościelniak

2012 rok

Po raz drugi w historii R@Portu nagrodę główną otrzymują Paweł Demirski i Monika Strzępka za spektakl W IMIĘ JAKUBA S. zrealizowany w Teatrze Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

8. R@Port

plakat 8 r@port

2013 rok

Zwycięża DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW, MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

9. R@Port

plakat 9 r@port

2014 rok

Jury przyznaje Główną Nagrodę twórcom spektaklu CARYCA KATARZYNA w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Przy czym jeden z jurorów, Tomasz Mościcki, zgłasza votum separatum w sprawie przedstawienia CARYCA KATARZYNA motywując: Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy, a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.

10. R@Port

2135

2015 rok

Jury w składzie: Anna Augustynowicz – przewodnicząca, Zbigniew Majchrowski, Mateusz Pakuła jednogłośnie przyznaje Nagrodę Główną Festiwalu  twórcom przedstawienia nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, uznając, że poprzez doskonałe współbrzmienie tekstu, reżyserii, scenografii, muzyki oraz gry aktorskiej tworzy ono dojmujący obraz współczesności. Jury docenia również przemyślany dobór repertuaru festiwalu, który trafnie oddaje współistnienie różnorodnych światów teatralnych.

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska