PAWI TREN

Czytanie sztuki „Pawi tren” Iwony Korszańskiej w reżyserii Magdaleny Miklasz odbędzie się 23 maja o godzinie 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. „Pawi tren” jako jeden z 216 tekstów został nadesłany na konkurs i po bardzo ostrej selekcji znalazł się w jego ścisłym finale. Teraz walczy o główną nagrodę konkursu wynoszącą 50 tysięcy złotych.

Autorka w kilku miniaturowych scenach – obrazach ukazuje teatr życia codziennego zwierząt od narodzin aż po śmierć. Niczym etnolodzy podglądamy performanse społeczne nogali, pawianów płaszczowych, norników burych, Amfibrionów (ryba ukwiałowa, błazenek) i pawi.  Korszańska szczególnie bacznie przygląda się w Pawim trenie obrzędom przejścia  (inicjacja w dorosłość, rytuał narodzin, rytuał godowy), które między innymi służą zachowaniu ciągłości pokoleń, utrzymaniu wspólnoty w jedności i rozładowaniu konfliktów tkwiących w każdej strukturze społecznej. Odtwarzane przez autorkę zrytualizowane zachowania sytuują człowieka i zwierzę gdzieś na pograniczu natury i kultury; pomiędzy tym co pierwotne, dzikie, instynktowne, a tym co zracjonalizowane i narzucone (kody społeczno-kulturowe).

Obsada: Agnieszka Bała, Karolina Trębacz, Katarzyna Wojasińska, Piotr Domalewski, Łukasz Wójcik, Szymon Sędrowski

Wstęp wolny

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska