PRZYJDZIE MORDOR I NAS ZJE, CZYLI TAJNA HISTORIA SŁOWIAN

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

tekst: ZIEMOWIT SZCZEREK
reżyseria: REMIGIUSZ BRZYK
adaptacja: MICHAŁ KMIECIK
scenografia i kostiumy: IGA SŁUPSKA, SZYMON SZEWCZYK
muzyka: JACEK GRUDZIEŃ

prapremiera: 14 marca 2015

występują: HALSZKA LEHMAN, MARTA LEDWOŃ, MARTA SROKA, DANIEL DOBOSZ, PRZEMYSŁAW GĄSIOROWICZ, PAWEŁ KOS, JANUSZ ŁAGODZIŃSKI, KRZYSZTOF OLCHAWA, WOJCIECH RUSIN, DANIEL SALMAN

O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym. Ziemowit Szczerek w swoim niezwykłym cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę zatytułowanym „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu. Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż sobie to na co dzień uświadamiamy.

No nie powiem, było kilka akcentów przyjemnych. Najmilej to pieśni patriotyczne wspominam. Aż się łezka w oku zakręciła, jak śpiewali. (Gazeta Wyborcza)

No kto mógł tak podle potraktować swą ojczyznę, co krwią i blizną zdobyta? Cała dumna historia Rzeczypospolitej rozdarta na strzępy.

Takich rzeczy na naszej miejskiej scenie to jeszcze nie było. Wstyd.
Ta haniebna artystyczna propaganda. Nie usiedzę – myślę.

fot. Bartek Warzecha

 

czas trwania:  2 godziny 50 minut z przerwą

więcej informacji o spektaklu na stronie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie

______________________________________________________________________________

23 maja 2016, poniedziałek | godz. 19.00
Duża Scena Teatru Miejskiego, Gdynia

______________________________________________________________________________

bilety w cenie:
bilet normalny: 45 złotych
bilet ulgowy: 40 złotych

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska