R@Port EDUKACJA

DRAMAT W SZKOLE

Finał projektu/pokaz konkursowych prezentacji:

24.05. (wtorek) g. 10.15-14.00, Teatr Miejski/Duża Scena

Szósta odsłona zainaugurowanego w 2010 roku projektu edukacyjno- artystycznego, w ramach którego młodzież z pięciu wybranych gdyńskich liceów, tworzy krótki spektakl inspirowany jednym z dramatów zakwalifikowanych do finału 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Jury konkursu: Dorota Sajewska, Artur Pałyga, Marek Stępa

Opieka artystyczna: Maciej Wizner, Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki

Uczestnicy projektu

——————————————————————————-

26 maja (czwartek) g. 12.15-13.15, 13.30 – 14.30, Teatr Miejski/Sala Prób

„Alfabet Teatru” Marty Guśniowskiej – warsztaty dla dzieci Białostockiego Teatru Lalek

Zajęcia przygotowane w oparciu o wierszowany „Alfabet Teatru” napisany przez dramatopisarkę i dramaturga Martę Guśniowską, z ilustracjami litewskiej artystki Giedre Brazyte. Uczestnicy warsztatu pod okiem aktorek-lalkarek (Łucja Grzeszczyk, Izabela Wilczewska), poznają w praktyce elementarz teatru (tajemnicze słowa: antrakt, charakteryzacja, horyzont, foyer, inspicjent, trema, zapadnia i wiele innych) poprzez udział, m.in.: w teatralnej grze planszowej, która stanowi fascynującą i barwną mapę teatru.

Autorzy działań edukacyjnych: Marta Guśniowska, Karolina Justyna Kumpiałowska

Więcej informacji o projekcie: Białostocki Teatr Lalek

 

——————————————————————————-

29.05. (niedziela) g. 12.30, Teatr Miejski/Sala Prób

SMOKI, ŚWIĘTE I GÓRNICY. Warsztat na temat malarzy naiwistów ze Śląska.

Działania z cyklu „Tu puka sztuka” – zajęcia edukacyjne + warsztat wyjaśniające fenomen unikatowej sztuki naiwnej ze Śląska i tzw. Grupy Janowskiej, wstęp do spektaklu „Skazany na bluesa”, w którym postaci i scenografia jest inspirowana malarstwem Grupy Janowskiej (co na górniczym osiedlu robi niebieski budda? Goła św. Barbara? Czy mityczne smoki?).

Siódmego dnia, kiedy świat odpoczywał oni pracowali. Uciekali przed codziennością i rutyną. W krajobrazie kopalń, szybów i szarości narodził się fenomen. Na płótna przenieśli świat kłębiący się w snach. Podążymy śladami twórców. Ożyją dla nas smoki, skarbnicy i utopce. Zobaczycie eksplozję koloru, pełną wizji i symboliki.

Prowadzenie: Katarzyna Durska, autorka zajęć edukacyjnych

——————————————————————————–

29.05. (niedziela) g. 14.15, Teatr Miejski/Sala Prób

KLASYKA PO ŚLĄSKU. Prowadzenie: Maciej Wizner, aktor naszego teatru, rodowity Ślązak

Warsztat poświęcony klasykom literatury polskiej i światowej… przepisanym po śląsku! Uczestnicy spróbują wcielić się w postaci z „Zemsty” Fredry czy „Ożenku” Gogola, posługując się jednak gwarą śląską. Przekonają się też, co Julian Tuwim ma wspólnego ze słowami: „Już damfmaszyna stoi na glajzach,/srogo jak pieron, tłusto jak szpajza,/czeko jom rajza.”

——————————————————————————–

 

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska