R@Port KONTEKST/ ŚLĄSKI BLUES

Zaprosiliśmy w tym roku „gości z południa”, ponieważ zainspirował nas niezwykły projekt „scenicznego penetrowania wyrazistej, mocnej kultury, ciężko doświadczonej przez historię, nieprawdopodobnie witalnej, a jednocześnie tkwiącej po uszy w krępujących stereotypach, czasem grzęznącej w przaśnym samozadowoleniu”. Spektakle Morfina i Skazany na bluesa otworzą i zamkną festiwal, a w między czasie zapraszamy na audiowizualną prezentację dorobku katowickiego teatru ostatnich lat i na szereg warsztatów, wystawę oraz rozmowę z udziałem twórców o blaskach i cieniach, sukcesach i niepowodzeniach tego śląskiego portretu wielokrotnego. Robert Talarczyk, szef Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach od 2013 roku, tematem przewodnim swej dyrekcji uczynił badanie i oglądanie tożsamości Ślązaków. Postawił społeczności, w której sam żyje, cudowne teatralne lustro – cudowne bo pozwalające przeglądać się pod bardzo różnymi kątami, niekiedy odjeżdżającymi w szalony kosmos. Zapraszamy trójmiejską publiczność w tę podróż.

—————————————————-

Śląsk święty / Śląsk przeklęty – prezentacja programu śląskiego – spotkanie z Robertem Talarczykiem i Arkadiuszem Jakubikiem /prowadzenie: Jacek Sieradzki /. Spotkaniu towarzyszyć będzie materiał multimedialny z   kolażem-montażem tytułów zrealizowanych przez Teatr Śląski.

—————————————————-

Modernizmy – Gdynia vs Katowice – opowieść bliźniacza o mieście, które tak jak Gdynia, stało się polem dla eksperymentów, dla śmiałych modernistycznych architektów. W 2015 roku do rąk mieszkańców Katowic trafił spacerownik poświęcony architekturze modernistycznej, który będzie tematem spotkania w Gdyni. Zdradzimy tajemnice śląskich niebotyków, domu z żelaza, drapacza chmur z windą na 14 piętro czy kamienic z podziemnymi parkingami i ogrodami zimowymi na dachach. „Katowicka moderna. Spacerownik” – spotkanie autorskie.

 

 

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska