SMOKI, ŚWIĘTE I GÓRNICY

Warsztat na temat malarzy naiwistów ze Śląska.

Co na górniczym osiedlu robi niebieski budda, goła św. Barbara czy mityczne smoki? Siódmego dnia, kiedy świat odpoczywał górnicy pracowali. Uciekali przed codziennością i  rutyną. W krajobrazie kopalń, szybów i szarości narodził się artystyczny fenomen. Malarze naiwiści przenieśli na płótna świat kłębiący się w snach. Podczas warsztatu podążymy śladami twórców. Ożyją dla nas smoki, skarbnicy i utopce. Zobaczycie eksplozję koloru, pełną wizji i symboliki.

Warsztat jest częścią projektu „Tu puka sztuka”. Przybliża fenomen unikatowej sztuki naiwnej ze Śląska i tzw. Grupy Janowskiej. Może stanowić interesujący wstęp do spektaklu „Skazany na bluesa” (reżyseria: Arkadiusz Jakubik), w którym postaci i scenografia są inspirowane malarstwem Grupy Janowskiej ale do udziału w zajęciach zapraszamy również wszystkich ciekawych sztuki.

prowadzenie: Katarzyna Durska (bibliotekarz i historyk sztuki).

wiek: młodzież, dorośli

termin: 29 maja, godz. 12:30 (sala prób Teatru Miejskiego)

Wstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska