ZAPOLSKA SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRYWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ)

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

tekst: JAN CZAPLIŃSKI
reżyseria: ANETA GROSZYŃSKA
scenografia i kostiumy: TOMASZ WALESIAK
muzyka: MARCIN LIWEŃ
choreografia: KATARZYNA ZIELONKA

premiera: 16 października 2015

występują: SARA CELLER-JEZIERSKA, IRENA SIERAKOWSKA, JOANNA ŁAGNOWSKA, RAFAŁ KOSOWSKI, PIOTR MOKRZYCKI, FILIP PERKOWSKI

Pamiętamy ją głównie jako autorkę Moralności pani Dulskiej, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów.
Chcemy o niej opowiedzieć, bo czujemy, że wiele jej zawdzięczamy, może więcej niż Mickiewiczom, Wyspiańskim i Sienkiewiczom. Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach.
Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki.
Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. Zapolska – Superstar.

Kiedy podczas premiery przerywano go oklaskami, byłem jednym z pierwszych, którzy zaczynali uderzać w dłonie. (Tygodnik Wałbrzyski)

Śpiew, szalone tańce-łamańce, parodie i wygłupy – mogła z tego wyjść operetka w nie najlepszym stylu, a okazało się, że to jedno z najsmaczniejszych dań.

(…) to spotkanie z prawdziwą gwiazdą. I to w amerykańskim stylu, bo pozbawioną kompleksów, zbuntowaną i wyprzedzającą swój czas.

(…) spektakl o niespełnionej karierze. Wariacja na temat biografii z przełomu XIX i XX w. okazała się sceniczną petardą.

fot. Natalia Kabanow

więcej informacji o spektaklu na stronie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

czas trwania: 1 godzinę 20 minut bez przerwy

______________________________________________________________________________

25 maja 2016, środa | godz. 19.00
Scena YMCA, ul. Żeromskiego 26, Gdynia

______________________________________________________________________________

bilety w cenie:
bilet normalny: 45 złotych
bilet ulgowy: 40 złotych

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:
Piotr Kruszczyński
Zbigniew Majchrowski
Artur PałygaRozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz DrewniakW tym roku po raz drugi na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacjizwycięski projekt plakatu 11 R@Portu
autor: Aleksandra Sitańska